Dlaczego warto kupić dzieciom książkę pt. “Muminki. Zebrane. Tom 1“?

“Muminki“ to książka nie tylko dla dzieci. W związku z przypadającą stosunkowo niedawno rocznicą urodzin Tove Jansson, można zauważyć wzmożoną aktywność w publikacjach związanych z autorką. Wydawnictwo Marginesy przypomniało wybór jej najlepszych opowiadań pt. “Muminki. Zebrane. Tom 1“.

Co znajdziemy w tym tomie?

Nie każdy wie, że Tove sama jest ona autorką popularnych książek o Muminkach (kolejne historie z nimi tworzył także jej brat Lars). W tomie zebranych opowiadań o Muminkach można zobaczyć historie powstałe w latach 1945-1959. Co prawda, znajdujące się tutaj historie zostały już opublikowane, ale wartko sięgnąć po nowe wydanie i mieć to wszystko pod ręką. Książka ta to także doskonały prezent.

Kim są tytułowe Muminki?

Bohaterowie nie są zbyt mądrzy, zazwyczaj widzą świat w czarnych barwach i nie unikają myśli pesymistycznych. Muminkom towarzyszy Ryjek, spryciarz, który nie ukrywa swoich talentów biznesowych i poglądów. Nasi bohaterowie zazwyczaj przeżywają ludzkie dylematy. Na przykład, starają się pozbyć niechcianych gości z domu, aby ich nie urazić lub nie cierpieć z powodu braku pieniędzy. Tove Jansson uzupełniła swoją galerię bohaterów o barwne osobowości, m.in. tatę Muminka.

Dlaczego warto kupić książkę?

Mimo odległej epoki, w której powstały te historie, nie straciły nic ze swojego głupkowatego humoru, a cechy charakteru sprawiają, że czyta się je z przyjemnością zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Ogólne przygody nigdy nie kończą się tak, jak zaplanowali to bohaterowie, ale w zależności od sytuacji, bohaterowie mogą generować dodatkową energię. Wszystkie znajdujące się tutaj historie są oszczędne, ale komunikatywne, dzięki czemu bohaterowie są przekonujący nawet po ponad pół wieku, a ich naiwne zachowania prowadzą do wielu ciekawych sytuacji z perspektywy dzisiejszej rzeczywistości.

Jakie są walory edukacyjne książek o Muminkach?

Są tu przydatne lekcje dla najmłodszych, m.in. o wyrafinowanym poczuciu humoru i o tym, że bardzo trudno jest być sławnym i bogatym, a świat jest pełen materialistów. Ale to nie znaczy, że jest tak bogaty, jak mu się początkowo wydawało. W książce pt. “Muminki. Zebrane. Tom 1“ nie brakuje zaskakujących wydarzeń. Ponieważ jest to pierwsza kompilacja z tej serii, pozostaje nam tylko cierpliwie czekać na kolejny tom zebranych opowiadań z cudownymi przygodami trolli z bogatego świata wyobraźni Tove Jansson.